Peru’da silah kaçakçılarına operasyon: Türkiye’den silahlar da var

Güney Amerika ülkesi Peru’da polis memurları Çarşamba günü ülke çapında onlarca eve baskın düzenledi. Silah kaçakçılığı ve bu suçun geçen yıl Ekvadorlu bir başkan adayının öldürülmesindeki rolüne ilişkin soruşturma kapsamında 18 kişinin tutuklandığı belirtildi.

Peru organize suçlarla mücadele savcılığının başındaki Jorge Chavez, “mega operasyon” olarak tanımladığı operasyonda yaklaşık 700 polisin başkent Lima’nın dört bölgesinde ve Peru’nun Ekvador sınırındaki Tumbes, Cajamarca ve Piura bölgelerinde ev ve ofislere baskın düzenlediğini söyledi.

Chavez, ABD büyükelçiliğinin desteğiyle yürütülen operasyonun, başta ABD ve Türkiye’den olmak üzere silah ithal eden ve daha sonra düşük gelirli kişilere ruhsat almaları ve silahları satın almaları için para ödediği iddia edilen şirketleri hedef aldığını söyledi.

“VILLAVICENCIO’YU ÖLDÜREN SİLAH” İDDİASI

Chavez, silahların daha sonra, aralarında Ekvador başkan adayı Fernando Villavicencio’nun öldürülmesinden sorumlu olanların da bulunduğu suç çetelerinin eline geçtiğini söyledi.

Chavez, silahların daha sonra suç örgütlerinin eline geçtiğini açıklarken bu silahların Ekvador’un öldürülen başkan adayı Fernando Villavicencio’nun ölümünde de kullanıldığını aktardı.

Yolsuzluk ve organize suçları sert bir dille eleştiren Villavicencio, Ağustos ayında Quito’da düzenlenen bir kampanya mitinginin ardından, ülkedeki başkanlık seçimlerinden sadece 11 gün önce vurularak öldürülmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x