Apple, AB’de iOS Uygulamalarının Web Üzerinden İndirilebilmesi İçin Bir Yol Sunacak

Apple, Avrupa Birliği (AB)’nin Dijital Pazarlar Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte AB’ye yönelik iOS uygulama geliştirici politikalarında daha da fazla değişiklik yapacağını duyurdu. Son olarak Apple, iOS uygulama geliştiricilerine ilk kez AB kullanıcılarının iOS uygulamalarını harici web sitelerinden indirmelerine vereceği izin konusunda detaylar paylaştı.

Apple Developer sitesinde yer alan bir gönderiye göre şirket, bu baharda iOS uygulamaları için Web Dağıtımı desteğini ekleyecek. Böylece iPhone ve iPad sahipleri, iOS uygulama mağazasına gitmek zorunda kalmadan uygulamaları doğrudan geliştiricilerin kendilerinden alabilecek. Apple, bu geliştiricilere web sitelerinde uygulama yayınlamalarına olanak tanıyan yeni API’lerin yanı sıra “sistem işlevleriyle entegrasyon, kullanıcıların uygulamalarını yedekleme ve geri yükleme ve daha fazlasını” sağlayacağını söylüyor.

Web sitesi uygulama dağıtımına ek olarak Apple, geliştiriciler için AB kullanıcılarına yönelik birkaç ekstra politika değişikliği duyurdu. Bunlardan biri, üçüncü taraf uygulama mağazaları kuran şirketlerin yalnızca o uygulama mağazasının geliştiricisi tarafından sunulan uygulamaları sunmasına izin verecek.

Diğer değişiklik ise geliştiricilerin AB kullanıcılarını dijital abonelikler ve uygulama içi öğeler satın almaları için harici bir web sitesine yönlendirmek istemeleri durumunda artık özel fırsatları, indirimleri ve daha fazlasını tanıtmak için kendi tasarımlarını kullanabilmeleri. Daha önce bu yalnızca Apple’ın tasarımlarıyla yapılabiliyordu.

Apple bir süre önce AB’nin Dijital Pazarlar Yasası’na uyum sağlamak amacıyla uygulama mağazası politikalarında değişiklik yapmayı kabul etti. Bu, geliştiricilere üçüncü taraf uygulama mağazalarını açma seçeneği sunmanın yanı sıra, iPhone ve iPad’e uygulamaların dışarıdan yüklenmesine yönelik desteği de içeriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x